IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW” - FINAŁ POWIATOWY

Najlepsze 4 drużyny wyłonione w eliminacjach szkolnych przeprowadzonych w szkołach działających na terenie Powiatu Suskiego spotkały się 28 lutego w naszej Bibliotece podczas finału powiatowego "IV Wielkiej Ligi Czytelników". Spośród 130 młodych czytelników zdobywających sprawności czytelnicze w szkolnych bibliotekach 50 z nich przystąpiło do rozwiązywania testów przygotowanych do zaproponowanych przez organizatorów książek. Aby znaleźć się w gronie osób, które mogły zostać zakwalifikowane do kolejnego etapu trzeba było uzyskać 80% poprawnych odpowiedzi. 3 osoby z każdej instytucji, z największą ilością punktów, awansowały do etapu powiatowego. I tak, w finale znalazło się 12 uczniów: 3 drużyny 3-osobowe ze Szkół Podstawowych w Białce, Łętowni i Naprawie (kategoria klas 1 - 4) oraz 1 drużyna młodzieżowa z Białki (kategoria klas 5 - 8) - czyli najlepsi z najlepszych. Młodsi uczestnicy weryfikowali swoją wiedzę na temat książki p.t. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" autorstwa Justyny Bednarek, natomiast starsi odpowiadali na pytania dotyczące "Pana Samochodzika i niesamowitego dworu" autorstwa Zbigniewa Nienackiego. A zadanie nie było proste ponieważ trzeba było odpowiedzieć na 130 pytań w ciągu 60 minut.
Nasza Biblioteka jako Koordynator Powiatowy miała przyjemność organizować finał, a także przekazać laureatom wyniki zweryfikowane przez Komitet Organizacyjny WLC. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowały się następujące drużyny:
- w kategorii klas "1 - 4" - uczniowie Szkoły Podstawowej w Naprawie,
- w kategorii klas "5 - 8" - uczniowie Szkoły Podstawowej w Białce.
28 marca będziemy mocno trzymać za nich kciuki.
Dumni jesteśmy także z pozostałych dwóch drużyn, które swoje testy także wypełniły na ponad 80%, ale uzyskały nieco mniej punktów niż te zwycięskie.
Serdecznie wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”, który objęty jest patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej. Projekt ten to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Skutecznie oddziałuje on na szeroko pojęty rozwój poprzez rozwijanie kompetencji czytelniczych wpływających na sukces ucznia.

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie dzieci i młodzieży do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia.

Po raz czwarty organizowana jest edycja ogólnopolska Wielkiej Ligi Czytelników. III edycja odbyła się w roku szkolnym 2016/2017. Wzięło w niej udział ponad 7 000 uczniów, którzy wraz z rodzinami, nauczycielami i bibliotekarzami tworzyli społeczność aktywnych czytelników sięgającą 20 000 osób. W ramach III edycji przeczytano ponad 50 000 książek. Ten sukces był możliwy tylko dzięki zaangażowaniu wielu instytucji oraz ludzi dobrej woli, dla których promocja czytelnictwa i wartości z nim związanych stanowi ważny motyw działań.

Projekt objęli już swoim patronatem: Minister Edukacji Narodowej i Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. Ponadto nasze przedsięwzięcie, po trzech latach starań, zostało docenione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało dofinansowanie na IV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”.

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Podhalańskim została Koordynatorem Powiatowym projektu. Mięliśmy przyjemność uczestniczyć już w dwóch poprzednich edycjach konkursu i mamy nadzieję, że również w obecnej będziemy gościć w swych progach wielu miłośników książek.

Zachęcamy do zgłaszania się do szkolnych bibliotek i licznego udziału w konkursie.

Więcej informacji można uzyskać:

na stronie wielka-liga.pl oraz facebook.com/wielkaliga.