IZBA REGIONALNA
 
Izba powstała z inicjatywy Emila Wacyka i Kazimierza Stopy. Składa się z trzech pomieszczeń, w których umieszczono wystawę eksponatów związanych z miastem i gminą Maków Podhalański. W trakcie oglądania ekspozycji zwiedzający zapoznać się mogą z dawnymi przedmiotami domowego użytku oraz pracami twórców ludowych, m.in. rzeźbą, obrazami, drewnianymi zabawkami oraz okazami unikalnych białych haftów makowskich. Kolejna część poświęcona jest wydarzeniom II wojny światowej. Odnaleźć tam można nazwiska mieszkańców Makowa zamordowanych przez gestapo, liczne listy z tamtego okresu, mundury i pamiątki, zdjęcia żołnierzy AK z Makowa itd. Obejrzeć można tu także przedmioty i dokumenty dotyczące historii miasta – kościoła, straży, szkół, rady miejskiej.


Wystawa w Izbie Regionalnej jest ekspozycją stałą. Wstęp bezpłatny.

 

Godziny otwarcia Izby Regionalnej odbywają się w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim. 

 

https://www.facebook.com/Izba-Regionalna-Ziemi-Makowskiej-im-Emila-Wacyka-118132986980885/

 

 

 


 

                                        

 

NOWY WYGLĄD MAKOWSKIEJ IZBY REGIONALNEJ

Izba Regionalna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Makowie Podhalańskim zyskała nowe możliwości ekspozycji zgromadzonych tu eksponatów dzięki realizacji projektu p.t. "Doposażenie Izby Regionalnej w Makowie Podhalańskim w gabloty i antyramy oraz promocyjne zakładki do książek". Celem operacji była promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez zakup wyposażenia Izby Regionalnej oraz wydanie promocyjnych zakładek do książek.

Projekt  realizowany był na podstawie umowy zawartej z Samorządem Województwa Małopolskiego (operacja z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 – 2013, wniosek złożony za pośrednictwem LGD „Podbabiogórze”). Czas trwania realizacji operacji: 12.06.2014 – 22.12.2014. Kwota dofinansowania: 6.350,00 zł.

Dzięki projektowi w Izbie Regionalnej znalazły się szklane gabloty, w których umieszczone zostały eksponaty m. in. piękne hafty makowskie (w większości podarowane przez hafciarkę Panią Annę Kozianę), drewniane zabawki, artykuły gospodarstwa domowego (lampy naftowe, żelazka z "duszą", metalowe miarki, gliniane dwojaki itp.), wyroby "Makowianki", "Podhalanki" i innych przedsiębiorstw działających na naszym terenie a także pamiątki związane z historią Makowa Podhalańskiego. Wiele dokumentów i zdjęć zyskało możliwość nowej ekspozycji dzięki zakupionym antyramom.

Dodatkowo Izba Regionalna stała się także miejscem spotkań naszych mieszkańców. W pierwszej, największej sali ekspozycja została tak ustawiona, aby na środku uzyskać dużo wolnego miejsca. Właśnie tutaj w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca spotykają się  członkowie Klubu „50 +”. Gdy zrobi się nieco cieplej planujemy także, aby odbywały się tutaj warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży.

 Odwiedzający Izbę Regionalną goście otrzymają pamiątkowe zakładki do książek przypominające o tym wyjątkowym miejscu.


 

MBP W MAKOWIE PODHALAŃSKIM
ul. 3 Maja 24
34 – 220 Maków Podhalański
tel/fax 33/87 71 341
email: biblioteka@makow-podhalanski.pl

DOM KULTURY W MAKOWIE PODHALAŃSKIM
ul. Kościuszki 5
34-220 Maków Podhalański
tel/fax 33/87 71 481
email: domkultury@makow-podhalanski.pl

FILIA W BIAŁCE
Białka 278
34-220 Maków Podhalański

FILIA W GRZECHYNI/ŚWIETLICA W GRZECHYNI
Grzechynia
34 – 220 Maków Podhalański
tel. 33/87 36 236
biblioteka.grzechynia@vp.pl
swietlicagrzechynia@onet.pl

FILIA W JUSZCZYNIE/ŚWIETLICA W JUSZCZYNIE
34-231 Juszczyn – budynek OSP

FILIA W WIEPRZCU
Wieprzec
34-231 Juszczyn
tel. 33/ 87 79 001

FILIA W ŻARNÓWCE/ŚWIETLICA W ŻARNÓWCE
Żarnówka
34-220 Maków Podhalański
tel. 33/87 71 535

Licznik odwiedziń: 355447