KLUB "50+" ZAPRASZA

KLUB 50+ ZWIEDZAŁ POGÓRZE WIŚNICKIE

Członkowie Klubu 50+ działającego przy naszej Bibliotece wybrali się 17 sierpnia na kolejną wycieczkę, podczas której poznawali piękno naszego kraju. Tym razem zwiedzali Pogórze Wiśnickie. Jako pierwsze obejrzeli ruiny zamku królewskiego oraz Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego w Dobczycach. Później podziwiali zamek w Nowym Wiśniczu (jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej, którego najstarsza część została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów), spacerowali po Lipnicy Murowanej a także zwiedzili drewniany kościół pw. św. Leonarda wpisany na  listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na koniec odwiedzili bardzo niezwykłe miejsce - pomnik przyrody nieożywionej "Kamienie Brodzińskiego" czyli grupę 9 skał o różnych kształtach (baszt, grzybów, ambon i skalnych występów), które powstały około 65 mln. lat temu, uformowane podczas epoki lodowcowej a nie zniszczone przez erozję.

Swoimi wrażeniami chętnie podzielą się z innymi osobami  podczas kolejnych spotkań Klubu 50+. Przypominamy, że Klubowicze spotykają się w naszej Bibliotece w pierwszą i trzecią środę miesiąca o godz. 17.00.

sierpień 2017


Po styczniowym wyjeździe do teatru na sztukę "Mayday 2" Klubowicze postanowili tym razem wybrać się do kina. I nie był to wybór przypadkowy. Zdecydowanym faworytem okazał się amerykański musical "La La Land" w reżyserii Damiena Chazelle`a. Tym razem gościliśmy 16 lutego w kinie w Wadowicach.

Ten amerykański film, który w Polsce miał premierę w styczniu tego roku, otrzymał wiele nominacji i nagród. Przyznanych zostało mu m.in. rekordową ilość 7 nagród podczas Złotych Globów 2017. Otrzymał je we wszystkich kategoriach, w jakich był nominowany: za najlepszy film komediowy lub musical, za scenariusz, reżyserię (Damien Chazelle), dla pary aktorów (Emma Stone oraz Ryan Gosling) oraz dla muzyki oraz piosenki z filmu. Musical ogłoszony został najlepszym filmem roku 2016 podczas przyznania nagród BAFTA. Otrzymał statuetki aż w 5 kategoriach: reżyseria, zdjęcia, muzyka, wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej powędrowało też do Emmy Stone. Jako jedna z nielicznych produkcji otrzymała 14 nominacji w 13 kategoriach do 89. Ceremonii Wręczenia Oscarów.

Musical rozgrywa się na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles. Opowiada o romantycznej historii dwojga marzycieli –  Sebastiana i Mii, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbusinessie.

luty 2017


Nowy rok rozpoczęliśmy wyjazdem 25 stycznia do Teatru "Bagatela" na kontynuację sztuki, którą obejrzeliśmy w październiku ubiegłego roku.

"Mayday 2" przedstawia ciąg dalszy przygód najbardziej znanego taksówkarza z Londynu, czyli Johna Smitha, który od lat niemal bezkolizyjnie lawiruje między dwiema kochającymi go żonami, sumiennie rozpisując w małym notesie plan podwójnego życia. Czym jednak jest jeden notes wobec potęgi Internetu?... Gavin i Vicky poznają się właśnie przez Internet i od razu czują, że wiele ich łączy – wspólne pasje, plany i marzenia oraz… ojciec, który jest taksówkarzem i nazywa się John Smith.

styczeń 2017

 


Po wakacjach Klub 50+ wznowił wyjazdy do teatru. Na wspólną wyprawę do teatru Bagatela w Krakowie na sztukę "MAYDAY" wybraliśmy się 25 października.

Choć premiera "Mayday" odbyła się w 1994 roku, każdy spektakl gromadzi pełną widownię. Obejrzało go już niemal czterysta tysięcy widzów.

"Fajerwerki humoru, a zarazem pean na cześć męskiej zaradności, pomysłowości i intelektu. Niejaki John Smith, taksówkarz, usiłuje wybrnąć z pomocą przyjaciela z tarapatów i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, demaskujących jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami. Smith stacza śmiertelny pojedynek z obiema kobietami, jednym homoseksualistą i komplikującymi jeszcze bardziej sytuację gapowatymi inspektorami policji".

wrzesień 2016


 

Podczas kwietniowego spotkania Klubowicze zaplanowali wycieczkę do Pszczyny gdzie zwiedzić chcieliby zamek, gabinet minatur, park a także zagrodę żubrów i Skansen Wsi Pszczyńskiej. Ustalali także plany działania na rok 2016.

kwiecień 2016


Niezapomniane wrażenia przywieźli 21 stycznia z wyjazdu do Opery Krakowskiej nasi Klubowicze 50+. Przez 2,5 godziny podziwiali magię operetki w trzech aktach "Baron Cygański" w reżyserii Lako Adamika.To wspaniałe dzieło kompozytora Johanna Straussa, gdzie obok walca królują melodie cygańsko-węgierskie od wielu lat przyciąga tłumy widzów. Wspaniałe głosy śpiewaków i ich gra sceniczna, piękne stroje, przejmujące melodie w wykonaniu  orkiestry i chóru Opery Krakowskiej na długo pozostaną w pamięci.

styczeń 2016


Ostatnie w tym roku spotkanie Klubowiczów odbyło się 16 grudnia. Była to okazja do łamania się opłatkiem i składania życzeń Świątecznych i Noworocznych. Ubrana została wspólnie choinka, na której zawisły kolorowe światełka i bańki. Klubowicze omawiali także plany na rok 2016. Już w styczniu wybierają się do Opery w Krakowie na operetkę "Baron cygański".

grudzień 2015


W Katarzynki - 25 listopada nasz Klub 50+ obchodził uroczyście Andrzejki. Sala makowskiej Izby Regionalnej zapełniła się Klubowiczkami i Klubowiczami, którzy z uśmiechem na ustach opowiadali o pamiętanych z dzieciństwa tradycjach andrzejkowych jak i katarzynkowych.  Były też śpiewy i tańce inicjowane przez panią Marię Nowak przy akompaniamencie pana Aleksandra Nowaka. Wszyscy zachwyceni byli tak wesoło spędzonym wieczorem.

Zdjęcia obejrzeć można na dole strony oraz w wydarzeniach głównych.

listopad 2015


Klubowicze w radosny sposób, ze śpiewem na ustach i tańcami, powitali jesień. Było wspólne grillowanie w Letniej Czytelni a także muzyka na żywo w wykonaniu Pana Aleksandra Nowaka. We wspólnych śpiewach pomagała pani Maria Nowak, która swym silnym głosem intonowała kolejne piosenki. Panie otrzymały z okazji zbliżającego się Europoejskiego Dnia Seniora pamiątkowe aniołki wykonane przez Panią Anię Kowalską - Wicherek podczas zajęć plastycznych w makowskim Domu Kultury. Klubowicze w tak licznym gronie planują także zorganizować Andrzejki. Zdjęcia z tego wydarzenia obejrzeć można na końcu galerii na dole strony.

październik 2015


W połowie lipca Klubowicze odwiedzili Wrocław. Klubowicze zwiedzanie rozpoczęli od podziwiania najstarszej, zabytkowej części Wrocławia - Ostrów Tumskiego, który dał początek miastu. Na trasie wycieczki znalazł się też most Tumski łączący Ostrów Tumski z wyspą Piasek. Jest to niezwykły most, na którym zakochane pary wyznają sobie miłość a następnie wieszają tu kłódkę a klucz wyrzucają do rzeki. Później Klubowicze mieli okazję zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z pochodzącą z okresu późnego baroku Aulą Leopoldyńską.

Kolejnym punktem naszej wędrówki był Rynek Główny, w którego centrum znajduje się Stary Ratusz. Finałem pierwszego dnia wycieczki było obejrzenie niezwykłego dzieła - Panoramy Racławickiej.

Drugi dzień wycieczki Klubowicze rozpoczęli od wizyty we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym, który jest drugim po Krakowie najstarszym tego typu ogrodem. Przy Ogrodzie Botanicznym prowadzona jest sprzedaż drzewek i krzewów wyhodowanych z nasion i zaszczepek roślin rosnących w ogrodzie. Dzięki temu Klubowicze mogli nabyć pamiątkowe sadzonki z tak wyjątkowego miejsca. Pani Dyrektor naszej Biblioteki również przywiozła z tego miejsca piękną roślinkę - hortensję ogrodową, która zasadzona została w ogrodzie przy Czytelni Letniej na pamiątkę wspaniałej wycieczki do Wrocławia. Ostatnim punktem programu był "występ" Fontanny Multimedialnej, największej tego typu w Europie.

Wyjazd tak bardzo się podobał naszym Klubowiczom "50+", że już chętnie wybraliby się na kolejny. A my postanowiliśmy, że z każdej kolejnej wycieczki przywozić będziemy przynajmniej jedną sadzonkę. I wkrótce w naszym ogrodzie powstanie wspaniały Ogród Botaniczny...

Szczegóły wycieczki oraz liczne zdjęcia znaleźć można w aktualnościach.

lipiec 2015


Nasze klubowiczki z "Klubu 50+", dzięki panu Janowi Kurdasowi na spotkaniu 3 czerwca miały okazję wypróbować swe siły grając w tradycyjną francuską grę towarzyską z elementami zręcznościowymi zwaną Pétanque (Petanka, gra w bule). Jest to popularna gra, w szczególności w południowej Francji, ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na świecie (Tunezja, Maroko, Wietnam, Tajlandia, Madagaskar, Kanada, Senegal). Rozgrywana jest też jako sport nieolimpijski w ramach World Games. Należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 25 klubów. Szczegóły i zdjęcia obejrzeć można w aktualnościach.

czerwiec 2015


    Kolejne spotkania poświęcone zostały planom na ten rok. Panie poznały także tajniki sztuki wykonywania kwiatów z bibuły. Zainaugurowany został tegoroczny sezon tetralny. 27 lutego zorganizowaliśmy dla Klubowiczów wyjazd do teatru Bagatela na sztukę "Wieczór kawalerski". Szczegóły na stronie głównej.

luty 2015


     Tegoroczne spotkania Klubowiczów zainaugurowane zostały Spotkaniem Opłatkowym, które zorganizowane zostało 14 stycznia. Przy wspólnym stole składano sobie życzenia, prowadzono wesołe rozmowy i korzystano z wspaniałego poczęstunku. Kulminacją spotkania było wspólne śpiewane kolęd w towarzystwie Zespołu Regionalnego "Babiogórzanie - Polana Makowska", którzy przyjęli zaproszenie na to spotkanie, aby w tak doborowym towarzystwie spedzić miło czas.

styczeń 2015


     Na pierwszym grudniowym spotkaniu Klubowiczki własnoręcznie wykonywały piękne bańki. Ozdobią one domowe choinki. Podczas kolejnego zebrania nasze panie przygotują pachnące lasem stroiki.

grudzień 2014


     Spotkanie andrzejkowe Klubowicze zorganizowali 27 listopada. Było wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy odbyło się w odnawianej Izbie Regionalnej, która od tej pory będzie siedzibą Klubu. Jak na Andrzejki przystało nie zabrakło tego wieczoru wspólnych śpiewów, zabaw i oczywiście wróżb, dzięki którym uczestnicy dowiedzieli się m.in. co może ich spotkać w przyszłym roku, jaki jest ich szczęśliwy kamień i jakimi kolorami powinni się otaczać.

   Kolejne spotkanie zaplanowane jest na początek grudnia. Wspólnie Klubowicze będą przygotowywać ozdoby choinkowe.

listopad 2014


     W przedostatnim dniu września postanowiliśmy namówić Klubowiczów 50+ działających przy naszej bibliotece na wyjazdowe poznawanie naszych pięknych polskich górskich terenów. Zgodnie z myślą "Cudze chwalicie, swego nie znacie..." zorganizowaliśmy wycieczkę do Starego Sącza i Krynicy Zdrój. Piękna słoneczna pogoda, wprost wymarzona na taką wyprawę towarzyszyła nam przez cały dzień...

      Więcej informacji i zdjęcia z wycieczki znaleźć można w aktualnościach na stronie głównej.

wrzesień 2014


      Lipcowe i sierpniowe spotkania odbywają się w Letniej Czytelni. Panie miały okazję wymieniać się przepisami na domowe przetwory, zdrowotne nalewki i ziołowe herbatki. Zaplanowały także wycieczkę w Pieniny.

sierpień 2014


    Tematem przewodnim majowego spotkania były zdrowe napoje. Panie przygotowywały domowym sposobem zdrowotne nalewki ziołowe, wymieniając się przepisami i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie ich właściwośiwościami.

     Majowe spotkania uwieńczyła wycieczka do Krakowa, o której więcej przeczytać można w Aktualnościach.

maj 2014


     Podczas pierwszego marcowego spotkania panie wysłuchały wykładu prowadzonego przez panią Barbarę Tyszewską p.t. "Komunikacja interpersonalna - bariery komunikacyjne". 6 marca panie uczestniczyć będą w koncercie zorganizowanym w Domu Kultury z okazji Dnia Kobiet.

marzec 2014


        Podczas kolejnych spotkań panie brały udział w ciekawych wykładach i dyskusjach a także wybrały się 13 lutego wyjazd do Teatru Bagatela w Krakowie na spektakl p.t. "Prawda". Podczas spotkania przed Tłustym Czwartkiem wymieniały się przepisami na faworki, oponki i pączki. Oczywiście wymiana połączona była z degustacją.

luty 2014 


     Uroczysty "Opłatek" zgromadził panie z Klubu "50+" przy wspólnym stole. 11 stycznia klubowicze spotkali się w murach Domu Kultury. Były serdeczne życzenia, śpiew kolęd, pyszny poczęstunek, wesołe rozmowy i wspaniała atmosfera. Panie omawiały także plany klubu dotyczące propozycji działalności w tym roku.

Od stycznia 2014 roku spotkania klubu odbywają się w pierwszą i trzecią środę miesiąca o godz. 16.00.

styczeń 2014


     Świąteczny nastrój udzielił się także Paniom z "Klubu 50+", które postanowiły własnoręcznie wykonać stroiki, które ozdobią w okresie Bożego Narodzenia ich domy. Swe manualne zdolności Panie sprawdziły w ostatni czwartek przed świętami, tworząc oryginalne kompozycje z choiny, baniek, świeczek i wstążek. Końcowy efekt można obejrzeć na zdjęciach w naszej galerii poniżej.

grudzień 2013


     Działający od czerwca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Makowie Podhalańskim Klub 50+ spotyka się zawsze w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca. Przychodzą to osoby chcące miło spędzić czas, robiąc rzeczy które sprawiają im wyjątkową przyjemność. Oprócz regularnych spotkań w bibliotece członkowie klubu mieli okazję kilkukrotnie wybrać się do teatrów w Krakowie, wypróbować swoje zdolności wokalne podczas ogniska integracyjnego a ostatnio także podczas Wieczoru Andrzejkowego oraz wziąć udział w kursie komputerowym. Wielu z nich miało okazję obejrzeć wspólnie specjalnie dla nich przygotowany seans filmowy, podczas którego w makowskim Domu Kultury wyświetlany był "Francuski pocałunek". Podczas spotkań prowadzony jest także Dyskusyjny Klub Książki. Ostatnio swe opinie wyrażano n.t. książek pani Moniki Szwaji. Jej książki śmieszą, bawią a czasem wzruszają. Pisze barwnym językiem przypadającym do gustu szczególnie paniom.         

     Choć obecnie klub liczy 30 osób bardzo chętnie zaprasza w swe podwoje kolejne osoby, które chciałyby w ciekawy sposób spędzić długie zimowe wieczory.

grudzień 2013


      Spotykają się 2 razy w miesiącu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Makowie Podhalańskim, zawsze uśmiechnięci, pełni energii i ciekawych pomysłów - członkowie Klubu "50+", bo o nich mowa. Inauguracyjne zebranie miało miejsce 19 czerwca 2013r., o czym szerzej pisaliśmy w poprzednim numerze biuletynu. Od tamtej pory wiele się działo. Klubowicze, oprócz regularnych spotkań w Letniej Czytelni, wybrali się dwukrotnie do Teatru Bagatela w Krakowie na spektakle "Okno na parlament" oraz "Carmen. Bella Donna" ,uczestniczyli wspólnie w koncertach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, zorganizowali ognisko integracyjne , biorą udział w kursach komputerowych, wymieniają się przepisami kulinarnymi i innymi poradami. A w planach mają m. in. zorganizowanie kursu pierwszej pomocy, Klubu Dyskusyjnego Książki, wieczorków muzycznych, seansów filmowych. Chcą również współpracować z makowską świetlicą terapeutyczną, aby organizować młodym mieszkańcom naszej gminy pomoc w pokonywaniu trudności z nauką. I oczywiście nie zamykają swych szeregów i zapraszają wszystkie chętnie osoby do włączenia się w działalność klubu.

czerwiec 2013

MBP W MAKOWIE PODHALAŃSKIM
ul. 3 Maja 24
34 – 220 Maków Podhalański
tel/fax 33/87 71 341
email: biblioteka@makow-podhalanski.pl

DOM KULTURY W MAKOWIE PODHALAŃSKIM
ul. Kościuszki 5
34-220 Maków Podhalański
tel/fax 33/87 71 481
email: domkultury@makow-podhalanski.pl

FILIA W BIAŁCE
Białka 278
34-220 Maków Podhalański

FILIA W GRZECHYNI/ŚWIETLICA W GRZECHYNI
Grzechynia
34 – 220 Maków Podhalański
tel. 33/87 36 236
biblioteka.grzechynia@vp.pl
swietlicagrzechynia@onet.pl

FILIA W JUSZCZYNIE/ŚWIETLICA W JUSZCZYNIE
34-231 Juszczyn – budynek OSP

FILIA W WIEPRZCU
Wieprzec
34-231 Juszczyn
tel. 33/ 87 79 001

FILIA W ŻARNÓWCE/ŚWIETLICA W ŻARNÓWCE
Żarnówka
34-220 Maków Podhalański
tel. 33/87 71 535

Licznik odwiedziń: 357079