Dożynki Powiatowe

ZŁOTO I SREBRO DLA GMINY MAKÓW PODHALAŃSKI PODCZAS DOŻYNEK POWIATOWYCH

Tegoroczne Powiatowe Uroczystości Dożynkowe, które odbyły się 15 września w Stryszawie będziemy długo wspominać, gdyż przedstawicielki obu kół reprezentujących naszą gminę zostały nagrodzone! Panie z KGW w Żarnówce przystąpiły do konkursu w kategorii wieńca współczesnego, natomiast Panie ze Stowarzyszenia "Koło Gospodyń w Białce" zaprezentowały wieniec tradycyjny. Zarówno wieńce jak i ich ośpiewanie na scenie oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Dorota Majerczyk - etnograf, regionalista, Małgorzata Wójtowicz - Wierzbicka - etnograf Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju i Andrzej Peć - etnograf).

Przygotowany przez Panie z KG w Białce wieniec prezentował się okazale ze swym kształtem korony zwieńczonej krzyżem, upleciony z kilku rodzajów zbóż. Ozdobiony został zgodnie z tradycją czerwoną jarzębiną, kolorową suchołuską a nawet ostrokrzewem, fasolą i makówkami (szczególnie ten ostatni element zwrócił uwagę publiczności). W swej misterności i dokładności wykonania, a także różnorodności zdobnictwa typowego dla naszych terenów, nie miał sobie równych i dlatego też został nagrodzony I miejscem w kategorii tradycyjnych wieńców dożynkowych. A jeśli ktokolwiek zastanawiał się jeszcze choć przez moment dlaczego właśnie ten, to po występie na scenie Pań z Białki nie miał już żadnych wątpliwości. Piękne głosy ośpiewujące wieniec, tradycyjne stroje a nawet układ choreograficzny zachwyciły wszystkich oglądających. Dzięki zdobytemu I miejscu Panie z KG w Białce będą mogły reprezentować nasz Powiat w przyszłorocznych Dożynkach Wojewódzkich.

Prezentacje KGW na scenie zakończyły panie z KGW w Żarnówce, które wystąpiły w dwupokoleniowym składzie chwaląc okres dożynek doniosłymi głosami. Warto dodać, że wieniec przygotowany przez panią Barbarę Janik zachwycił oglądających swą pomysłowością i precyzją a także wieloma skrupulatnie wykonanymi szczegółami np. kwiatami stworzonymi z pestek dyni i śliwek, ozdobami z kukurydzy, drobniutkich ziarenek maku, owoców róży, wrotyczem, wrzosami, grochem i fasolą. Całość upiększały kwiaty - maki stworzone z krepiny i pachnące jabłka. Nie zabrakło w nim oczywiście chleba upieczonego z tegorocznych ziaren zboża. Ten oryginalny wieniec spodobał się także komisji konkursowej, która przyznała Kołu Gospodyń Wiejskich w Żarnówce II miejsce w kategorii wieńców współczesnych.

Serdecznie gratulujemy!